Son Yazılar
Başlangıç » Genel » Zulme Direnen Kadın:Rachel Corrie

Zulme Direnen Kadın:Rachel Corrie

14 yıl önce insanlık adına canını verdi. Rachel Corrie, Gazze’de Filistinlilere ait evlerin yıkılmaması için buldozerin önüne geçmiş ve aracın paletleri altında hayatını kaybetmişti.

Rachel Corrie, 16 Mart 2003 tarihinde bir Filistinli doktorun evinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken, İsrail’in askerî bir buldozeri tarafından ezilerek hayatını kaybetti. ABD vatandaşı Rachel Corrie`in ölümü dünyada büyük yankı uyandırdı.
Corrie 10 Nisan 1979 tarihinde dünyaya gelmiştir. Olympia, Washington’da büyümüştür. Sigorta yöneticisi olan Craig Corrie ve Cindy Corrie’nin en küçük evladıdır.
Corrie Capital High School’dan mezun oluşunu müteakip birkaç sanat dersi de aldığı Olympia’daki The Evergreen State Collage’a (Evergreen Devlet Üniversitesi) devam etti. Okuluna bir sene ara vererek Washington State Conservation Corps (Washington Devlet Muhafaza Kolordusu)’da bir sene gönüllü olarak çalıştı. Corrie ayrıca üç sene boyunca haftalık olarak akıl hastalarını ziyaret etti.
Evergreen State College’da okuduğu esnada “Olympians for Peace and Solidarity (Olympialılar için Barış ve Dayanışma)” isimli yerel bir örgütte barış aktiviteleri düzenleyerek kendini barışa adamıştır. Corrie daha sonra Batı Şeria ve Gazze’de işgalci İsrail ordusunun politikalarına karşı şiddet dışı eylemlerle karşı koymaya çalışan International Solidarity Movement (ISM) (Uluslararası Dayanışma Örgütü)’a dahil oldu . Son senesinde Gazze’ye gidip ISM protestocularına katılmak ve Oympia ve Refah arasında ‘ kardeş şehir ‘ projesini başlatmak niyetiyle bağımsız bir öğrenim programı önerdi. Ayrıca ayrılmadan önce Olympia ve Refah çocukları arasında bir mektup arkadaşlığı projesini organize etti.
Yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan Corrie, ABD`nin Irak`ı işgali üzerine; İsrail`in Gazze`de kıyıma girişeceği ve bunun ancak bölgedeki ilgiyi canlı tutmakla engellenebileceğini öngörerek, Gazze`ye uluslararası gözlemci olarak gitmişti.
Gazze’ye geleli henüz iki ay olmamıştı ki , 16 Mart 2003 tarihinde iki İsrail buldozerine karşı 8 ISM aktivistinin 3 saatlik direnişi sonrasında öldürüldü . Ölümü öncesinde üzerinde parlak , fosforlu , turuncu bir yelek vardı ve megafon kullanıyordu . Öldürüldüğü esnada Filistin’deyken tanıştığı dostu eczacı Samir Nasrallah’ın ailesinin evini yıkmaya çalışan İsrail buldozerinin karşısında duruyordu . Buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı , kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi .

Rachel Corrie’nin , Filistin’de iken annesine yazdığı bir mektupta oradaki yıkımı ve zulmü şu ifadelerle ifade etmiştir ;

” Dünyada böyle bir zulmün kıyamet koparmadan gerçekleştirilebileceğine inanamıyorum .

Dünyanın böyle korkunç bir hâle gelmesine göz yumuşumuza tanıklık etmek , canımı yakıyor , geçmişte de yaktığı gibi . “

Dünyanın birçok yerinde Rachel Corrie adına çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi, adına yazılan bir oyun, 2006 yılında Londra Playhouse Theatre`da sahnelendi. Rachel Corrie’nin hatırasına atfen 12 Mayıs 2010`da Özgür Gazze Hareketi`ne ait geminin adına MV Rachel Corrie adı verildi.
Rachel Corrie’nin hatırasına atfen 12 Mayıs 2010`da Özgür Gazze Hareketi`ne ait geminin adına MV Rachel Corrie adı verildi.
Rachel Corrie’nin öldürülmesi kazaymış!
 

 Corrie ailesi, 23 yaşındaki kızlarının kasten ve yasadışı şekilde öldürüldüğü ve İsrail hükümetinin olayla ilgili güvenilir bir soruşturma yürütmediği gerekçesiyle Hayfa’da dava açmıştı. Mahkemenin, 28 Ağustos 2012 tarihinde açıkladığı kararda, devletin “savaş zamanındaki eylemlerinden ötürü oluşan hiçbir zarardan sorumlu tutulamayacağına” karar verdi. Rachel Corrie’nin ölümü ise ‘üzücü bir kaza’ olarak nitelendirilmişti.

Like
Beğen Muhteşem Haha Şaşırtıcı Üzücü Kızgın

Hakkında: vadetamam

Kontrol Ediliyor

Şehid Gökhan Süfürler-21 Aralık 1996

Türkiye’den birçok cihad beldesine gidip, oralarda şehid olmuş ve isimlerini çoğumuzun bilmediği şehidlerimiz var. Allah …

Ahmet Kerse-31 Ocak 1983

Aslında her güne bir destan yazılabilir burada.. Anadolu’nun yiğit delikanlılarının destanını… Kimisi; evlenmeyi hayal ettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir