Son Yazılar
Başlangıç » Medya Galeri » Video » Efsane Komutan Basayev ve Budenovsk Baskını

Efsane Komutan Basayev ve Budenovsk Baskını

Şamil Basayev 1995 Temmuz’unda, Birinci Çeçen-Rus Savaşı’nda savaşta zor durumda oldukları bir sırada, ellerindeki son kozları da oynamaları gerektiği kanaatiyle ve Cevher Dudayev’in de talimatıyla , yanındaki yaklaşık 150 askeriyle ,her ne şekilde olursa olsun, Kremlin Sarayı’nı ele geçirmek için yola çıkar.

Takip ettikleri yol ise Rusların Çeçenistan’dan dönerken takip ettikleri güzergahtır. Budennovsk şehri yakınlarındaki bir kontrol noktasından geçerken Rus askerlerinin istedikleri parayı vermedikleri için, askerler tarafından alıkonulmak isterler. Bunu görünce Rus askeriyle çatışmaya girerler. Önce Polis Merkezi’ni sonra Belediye Binası’nı ele geçirirler ve buralara Çeçen Bayrakları’nı asarlar. Daha sonra girdikleri bankayı, paraya önem vermediklerini göstermek için ateşe verirler.

Bu operasyondaki en can alıcı nokta ise çatışmalar esnasında Şamil Basayev’in talimatıyla yaralanan sivil halka yardım edilmesi olmuştur. Çeçen mücahidler, çatışma sırasında yaralanan sivil Rus halkının hastaneye götürülmesiyle bizzat ilgilenmiş; onları ambulanslara götürülebilmesi için çaba sarf etmişlerdir.

Yaralanan Rusların götürüldüğü hastaneye götürülen yaralı Çeçen mücahidlerin durumlarını kontrol etmek için, peşlerinden bir grup mücahid de gider. Bu sırada çatışmayı ve olanları haber alan Ruslar; hastanede Çeçenlerin de olması hasebiyle, diğer mücahidlerin de geleceğini düşünerek pusu kurmuşlardır.

Yapılan çatışmalar Moskova’nın altını üstüne getirmiş, Bakanlar bu yüzden istifa etmek zorunda kalmışlardır.

Moskova bu eylemden sonra Çeçenler ile masaya oturup bir ateşkes antlaşması imzalamak zorunda kalmış, nihayet 36 saatte yapılan 5 telefon konuşması sonucunda bir antlaşmaya varılmıştır. Buna göre Çeçenistan operasyonu durdurulacak Rus yönetimi Cahar Dudayev liderliğindeki milislerle görüşmelere oturacaktır. Ayrıca Basayev ve adamlarını götürmek üzere 7 otobüs, ölüleri içinse 1 soğutmalı kamyon tahsis edilecektir. Buna karşılık 150 rehine serbest bırakıldı. Basayev ve adamları yanlarına aldıkları 150 rehine ile hastaneden çıkıp otobüslerle Çeçenistan’a doğru yola çıktılar. Yolda duruldu, kalkıldı ve güzergahlar değiştirilidi. Sonunda konvoy Çeçenistan’a ve Çeçenler’in kontrolündeki bölgeye ulaştı.Şamil Basayev ise burada kayıplara karıştı.

“O gün 300 rus askeri öldürdüm. 3 helikopter düşürdüm. Onlar bize saldırdıklarında ilk olarak hastaneleri, doğumevlerini petrol kuyularını vuruyorlardı. Biz zorunlu olduğumuz için hastaneye girdik. Onlar burada gelip yaşlıları çoluk çocuğu öldürürlerken dünya neredeydi. Onlara niye terörist demediler. Bugün bana terörist demeleri umrumda değil. Benim ne yaptığımı ALLAH(cc) biliyor. Ben halkım için savaşıyorum. İnsanların ne düşündükleri umrumda değil.”

 ’‘Şamil Basayev- Şehid Çeçen Komutan’’

Like
Beğen Muhteşem Haha Şaşırtıcı Üzücü Kızgın

Hakkında: vadetamam

Kontrol Ediliyor

Cesur Yürek Halil Kantarcı

  Hasan mı çağırdı seni ey yiğit Arkana bakmadan gidiverdin Yetiştin önden gidenlere yiğit Cennet-i …

Selâm Sizlere

  Allah’ın izniyle kutlu devleti Kuracak sizsiniz, selam sizlere! Mukaddes vatandan zulmü zilleti  Sürecek sizsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir