Son Yazılar
Başlangıç » Şahsiyetler » Şa Borz (Yalnız Kurt) Salman Raduyev-14 Aralık 2002

Şa Borz (Yalnız Kurt) Salman Raduyev-14 Aralık 2002

Kafkasya toprakları muhakkak ki büyük savaşçılara, cesur komutanlara ve imanlı yüreklere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Çeçen tarihi başlı başına bir kahramanlık tarihidir. Elan da öyle.

İmam Mansur, İmam Şamiller’den, Cahar Dudayev’e, Aslan Mashadov’a ve Şamil Basayev’e kadar uzanan bir kahramanlık çizgisi.

Herbiri ayrı bir efsane olmuş, ayrı bir destan yazmışlardır. 

Hepsinin kahramanlıkları dillerden düşmeyecek cinstendir. Bu kahramanlardan birisi de Şa Borz yani “Yalnız Kurt” olarak bilinen Salman Raduyev’dir.

14 Aralık 2002’de Rus zindanlarında şehid edilen büyük kahraman. 

13 Şubat 1957’de bir dönem belediye başkanlığını da yaptığı Gudermes yakınlarındaki Novogroznensky kasabasında Gordaloy kabilesinin bir ferdi olarak doğdu. 1980’lerin ilk yarısında komünist gençlik örgütü ‘komsomol’un aktif bir üyesiydi, en sonunda komsomol’da Çeçen- İnguş Sovyet Sosyalist Özerk Cumhuriyeti’nin temsilen lider oldu. Çeçenistan’ın Gudermes kentinde liseyi bitirdikten sonra 1985-1987 arasında Sovyet ordusunda inşaat mühendisi olarak çalıştı, bu arada Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin bir üyesi haline geldi. Seferberlik bittikten sonra ekonomi okudu ve Sovyet inşaat endüstirisinde çalıştı.

Çeçenistan’ın bağımsızlık ilanından sonra Çeçenistan’da 1992 yılında baba evinde Gudermes’te Çeçenistan Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev tarafından vali görevlendirildi ve aynı zamanda Dudayev’in kızı ile evlendi.

Birinci Çeçen savaşında yaptığı kahramanlıklarla bütün dünya tarafından tanındı ve savaşın kazanılmasında büyük faydalar sağladı. Kendisine “Yalnız Kurt” denilmesine sebeb olan meşhur Kızılyar Baskını ile kendisinden kat kat güçlü Rus ordusunu alt etti.

9 Ocak 1996’da o ünlü Kızılyar baskını gerçekleşti. 9 Ocak’ta raduyev önderliğinde sadece 200 civarı çeçen mücahid Dağıstan’ın Kızılyar şehrinde bir askeri üssü bastılar ve az sayıda olmalarına rağmen olağanüstü şekilde 2 helikopteri mahvedip 33 Rus askerini öldürdüler. Sabah 6 sularında önde Çeçen mücahidler, arkada Rus askerleri amansız bir kovalamaca yaşanırken, Çeçen mücahidler önceden planladıkları gibi yolları üstündeki bir hastaneyi kuşatıp rehin aldılar. Hastanede rehin alınan kişi sayısı yaklaşık 2.000-3.400 arasındaydı. 2 gün sonra kadın ve çocuklar serbest bırakıldı. Mücahidler güvenli şekilde Çeçenistan’a geçmeleri şartıyla erkekleri de serbest bırakacaklarını söylediler. Bu arada Raduyev “Savaşı Dağıstan’a ya da Rusya içlerine taşımak bizim amacımız değildir. İstesek, istediğimiz yeri vurabilir, onları öldürebiliriz. Ama sivil insanları katletmek bana ve Çeçen halkına yakışmaz” açıklamasını yaptı.

Sonunda Rusya Çeçen mücahidlerin güvenli şekilde Çeçenistan’a geçişine izin verdi. Bir süre gittikten sonra Çeçenistan-Dağıstan sınırını geçerken Rus uçakları tarafından verilen söze rağmen konvoyun üstüne ateş açıldı. Bunun üzerine konvoy yakınlarda bulunan 1.500 nüfuslu Pervomayskoye kasabasına doğru geri çekilmek zorunda kaldı. Yanlarındaki rehineleri güvenli yerlere yerleştiren Çeçen mücahideler savaş düzeni aldılar. Rusya başkanı Yeltsin’in Çeçenler hakkında açıklama yaparak 38 sniper’in kasabaya konuşlandırıldığını söylemesi ve teslim olma çağrısı mücahidler tarafından alayla karşılandı ve reddedildi. Bunun üzerine Rus kuvvetleri kasabadaki sivilleri önemsemeden tanklarla ve helikopterlerle desteklenmiş 500 askerle kasabaya saldırı düzenledi, ama Raduyev komutasındaki mücahidlerin küçücük kasabaya sıkışmış olmalarına, Rusya’nın tankına helikopterine karşılık mücahidlerde bir tek az sayıda silah olmasına ve sadece 200 civarı sayıları bulunmasına rağmen Rus askerleri bu saldırıdan ağır bir yenilgiyle ayrıldılar. Rusya bu yenilginin şokunu yaşamaktaydı şimdi de.

Bu yenilgiden sonra Rusya, Çeçen mücahidlerin tüm sivil ve rehineleri öldürdüğünü iddia etti ve ulusal güçlerin Pervomayskoye’yi “dümdüz edeceği”ni duyurdu. Bu duyuru sonrası Rus ordusu ağır silahlar ve roketlerle 2. kez kasabaya saldırdı. Bu seferki saldırı birkaç dakika civarında sürdü, aynı Çeçenistan başkenti Grozni (Caharkale)’yi yerle bir ettikleri gibi kasaba da yerle bir olmuş, bir çok sivil can vermiş ve 4 mil ötede gazetecilerin kaldığı binanın camları bile bu saldırı yüzünden kırılmıştı.
Rus kuvetleri, ‘sınır tanımayan doktorlar’ın içeriye girip sivillere yardım etme talebine karşı çıktı, içerideki yaralıların da dışarı tahliyesine izin vermedi. Rehinelerin yakınları ise Rus kontrol yerlerinden sessizce akrabalarının üstüne bombalar yağmasını seyredebildiler ancak. Kimsenin sağ kurtulamayacağını düşünen Ruslar yine büyük bir hüsrana uğramıştı.

8. gecede ise Rusların “çok sıkı güvenlik önlemleri” aldıklarını iddia etmelerine rağmen, Çeçen mücahidler diğer birlikler ile telsiz bağlantısı kurup kaçışı planladılar. Sabaha karşı Rus kuvvetlerine Çeçenistan tarafından top atışı başlatıldı ve Raduyev komutasındaki mücahidller Rus kuvvetlerini geçmeyi başardılar. Geçtiklerinde ise onları bir mayınlı bölge beklemekte idi. 12 Çeçen yiğidi arkadaşlarını kurtarmak adına mayınların üstüne basarak kendilerini feda ettiler (ruhları şad olsun) bu sayede geride kalan Çeçen mücahidelr kasabadan kaçmayı başarıp Çeçenistan’a ulaştılar.

4.000 askere karşı 200 gerilla, tanklara, roketlere, uçaklara rağmen az miktarda silahlar… Bu bile Raduyev’in askeri dehasını başlı başına ortaya koyan ve neden önemli olduğunu bize gösteren bir olaydır. Tarih sahnelerine “Yalnız Kurt” (Şa Borz) olarak yazıldı onun adı…

Mart 1996’da kafasından bir kurşunla vuruldu, Rus kaynakları onun öldüğünü duyurmasına rağmen Yalnız Kurt yaşıyordu. Aslan Mashadov Salman Raduyev’i “Tuğgeneral” olarak atadı.

2. Çeçen cihadı başladıktan sonra Salman Raduyev öncelikle geri planda durmuş sonra aktif olarak operasyonlara katılmıştır. Esir düşmeden önce büyük bir operasyon düzenleyerek Novogroznenski bölgesini Ruslardan geri almıştır.

Birçok yerde evinde yakalandığı ve esir edildiği yönünde bilgi var ama Salman Raduyev Rus gizli servisi FSB’nin kendine kurduğu tuzak sonucu yakalanmıştır. Salman Raduyev büyük bir silah alımı için temas kurduğu silah tacirleri ile büyük çaplı bir silah alımı konusunda anlaşmıştır…
Ancak bu kişiler Salman Raduyev ile yalnız gelme konusunda anlaşma yapmışlar. Salman da yanında sadece şoförü ile anlaşma bölgesine gelmiştir.Bu noktada Raduyev sözünü tutmuştur.
Savaşın ortasında kendi gibi değerli bir komutan tek başına hareket etmektedir. Ancak anlaşma bölgesinde kendisine bekleyen 4 kişinin silah taciri olduğunu düşünen Salman Raduyev yanılmıştır. Bu kişiler ne yazık ki FSB ajanı çıkmıştır ve 13 Mart 2000’de esir edilmiştir…

Terör suçlusu olduğu iddiasıyla avukatsız ve gizli bir şekilde yargılandı, müebbet hapse mahkum oldu. Rus bakan Raduyev için “idam edilmediğine pişman olacak” dedi. Kimsesizliğin ve çaresizliğin ortasında Yalnız Kurt Salman Raduyev, 14 aralık 2002’de 35 yaşındayken emirlere karşı geldiği gerekçesiyle hapishanede defalarca dövüldü, en son gördüğü işkence sonucu iç kanama geçirerek şehit oldu. Cesedi terör suçlusu olduğu gerekçesi ile ailesine teslim edilmedi ve bilinmeyen bir yere gömüldü.
Cahar ve Zelimhan adında da iki oğlu bulunmaktadır.

Ruhun şad olsun büyük kahraman…

Like
Beğen Muhteşem Haha Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
3

Hakkında: vadetamam

Kontrol Ediliyor

Şehid Gökhan Süfürler-21 Aralık 1996

Türkiye’den birçok cihad beldesine gidip, oralarda şehid olmuş ve isimlerini çoğumuzun bilmediği şehidlerimiz var. Allah …

Ahmet Kerse-31 Ocak 1983

Aslında her güne bir destan yazılabilir burada.. Anadolu’nun yiğit delikanlılarının destanını… Kimisi; evlenmeyi hayal ettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir