Son Yazılar
Başlangıç » Şahsiyetler » Şehid Atilla(Ubeydullah) Saltan-21 Aralık 1996

Şehid Atilla(Ubeydullah) Saltan-21 Aralık 1996

Şehid Ubeydullah, ilk ve orta oku tahsilini Ağrı’da yaptı. Liseden sonra da bir müddet çalıştıktan sonra İstanbul’a gitti. İstanbul’da reklam-tabela işlerinde çalışmaya başladı. Bu sıralarda İslâm ile olan ilgisi yoğunlaştı ve dini ilimlere ağırlık vermeye başladı. Kur’an ve Sünneti öğreniyor ve hayatına tatbik ediyordu…

Ubeydullah, Almanya’da olan bir tanıdığı vesilesiyle oraya gitmek istiyordu. Maksadı oradan Bosna cihadına katılmaktı. Ve Almanya’ya geçtikten kısa bir süre sonra kaçak yollarla Bosna’ya geçti. Dayton anlaşması ile biten Bosna savaşı ile yurda dönen Ubeydullah duramıyordu. Kendisine yeni bir cihad beldesi arıyordu. Bu sırada Bosna’dan tanıştığı mücahid arkadaşları ile irtibat kurdu ve o sıralar yeni başlayan Ogadin cihadına katılmaya karar verdi.

Ve 10 arkadaşı ile beraber 1996 Mayıs ayında Ogadin’e doğru yolculuğa çıktı. İki ay sonra, Ogadinli yetkililerle beraber Türkiye geri döndü. Amacı Ogadin cihadını tanıtmak ve maddi destek sağlamaktı. Bu yönde birçok faaliyette bulundu. 

Kasım 1996’da tekrar Ogadin’e geçti ve 21 Aralık 1996’da 18’i Türk 68 arkadaşı ile beraber şehadete uçtu.

ŞEHİD UBEYDULLAH SALTAN’IN ŞEHADETİNDEN ÖNCE GÖNDERMİŞ OLDUĞU MEKTUP

Ağrı’dan harekete geçip önce Bosna, sonra Çeçenistan ve en son Ogadin’de çağa tanıklık eden ve şu an şehitler arasında olan Ubeydullah Saltan… Şehadetinden hemen önce, Türkiyeli müslümanlara yazdığı son mektupta, kendisinden sonraki şahidlere şu mesajı sunuyor; hemde Allah’ı şahid tutarak:

“Bizler, hamdolsun maddi olmasakta manevi olarak çok iyi durumdayız. Yiyecek çok kısıtlı olsa da, su bulamasak da, bizim gözyaşlarımız var. Kısa bir süre sonra operasyona gideceğiz. Her nefsin bir eceli vardır, ölüm bir zamana yazılıdır. Değişmez geri kalmaz. İnşaallah bazılarımız şehitler kervanına katılacak, diğerleri sıralarını bekleyecek. Bizleri de bu kervana katması için Rabbime iltica ediyorum. Burada Etiyopya Ortodoks Hıristiyan askerleri çok gelişmiş silah ve mühimmata sahipler. Müslümanların hafif silahlarından başka hiçbir şeyleri yok. Siz kardeşlerimden benim talebim, böylesine güzel bir fırsatı kafirlerin eline vermeyin ve buradaki hareketi mallarınızla canlarınızla destekleyin. Kardeşler, sizin yedek bir elbiseniz olmasa da olur. Bacılar, sizlerinde boyunlarınızdaki ve kollarınızdaki süs olarak kullandığınız altınlarınız olmasa da olur. Ama bu dava mücahitsiz ve silahsız olmaz. Burada ayağında ayakkabısı ve pantolonu olmayan kardeşlerimiz var. Bu şekilde operasyona gidecekler. Son isteğim Allah yolunda çarpışan ve can veren kardeşlerinize mallarınızla destek verin.
Allah’ım, ben tebliğ ettim. Sen şahid ol.”

İşte mektup… Bu satırlardan sonra 58 mücahit ile birlikte şahidimiz şehid oluyor.

“Ramazan KAYAN’ın Vahiyle Doğrulmak kitabından alıntıdır.”

—–

Şehadet Mektebinin Efendisi, Hz.Hüseyin’in yolunu sürdürerek Bosna’dan sonra,Türkiyeli müslümanların adını dahi duymadığı OGADİN’e giderek o topraklarda şehid düşen Atilla (Ubeydullah) Saltan’ın şehadeti münasebetiyle ailesine,dava arkadaşlarına ve tüm islam camiasına tebriklerimizi arz ederiz.

Şahadeti kutlu olsun.

Ağrı,İstanbul ve Adapazarından arkadaşları

Şehidler Konuşuyor-2 albümünden Şehid Atilla (Ubeydullah) Saltan’ın hayatı ve şehadetini anlatan ses kaydı ve Şehid Atilla (Ubeydullah) Saltan’ın bir radyoda Ogadin cihadını anlatan ses kaydı.

 

Like
Beğen Muhteşem Haha Şaşırtıcı Üzücü Kızgın

Hakkında: vadetamam

Kontrol Ediliyor

Ahmet Kerse-31 Ocak 1983

Aslında her güne bir destan yazılabilir burada.. Anadolu’nun yiğit delikanlılarının destanını… Kimisi; evlenmeyi hayal ettiği …

Şehid Sancar Kartal-25 Ocak 2000

SANCAR KARTAL’A Ölümü sırtında taşıdı, O Şehadet için yaşadı.   O kavgadan asla kaçmazdı, Zalimlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir